گزارشگران آزاد: گزارشی بسیار وخیم از وضعیت اسفناک زندانیان زندان مرکزی تبریز


گزارشی بسیار وخیم از وضعیت اسفناک زندانیان زندان مرکزی تبریز (1)


به روایت زندانیان بندهای 14 گانه در هفته های اخیر
گزارشها و مصاحبه های حضوری از زندانیان آزاد شده و یا خانواده های ملاقات کننده خبر میدهد که آمار بسیار بالای پرونده های محکومین به حبس که با کوچکترین مورد اخلاقی راهی زندان شده اند باعث کمبود جا و حداقل امکانات بهداشتی – گرمایشی – تغذیه ای – درمانی و استراحتی شده و همچنین قدیمی ، فرسوده و غیر ایمن بودن ساختمان زندان تبریز در مقابل حوادث غیر طبیعی و نبود امکانات اورژانسی بر مشکلات دیگر بسیار افزوده است تا جاییکه اکثریت قریب به اتفاق بندهای سه گانه – بند متادون – بند حبس ابد و اعدامی ها و همچنین بندهای 1 تا 7 و بند 9 همگی دچار بیماریهای انگلی و روده ای وخیم شده و قارچهای سرایت کننده باعث کچلی و ریزش موی بدن زندانیان شده و دملهای چرکی ناشی از عفونتهای کنه همه لباسهای زیر زندانیان را آلوده کرده است.
تعداد زیاد دستگیریها برای ایجاد ارعاب و ترس حکومتی حتی به بهانه های ناچیز گشت امنیت و دایره امر به معروف و نهی از منکر بسیج 17 گانه تبریز باعث بالا رفتن ورودی بیش از حد نصاب و ظرفیت زندان تبریز شده که در ملاقاتهای حضوری خانواده زندانیان که اکثرا هم از سنین 16 الی 27 سال تشکیل شده اند به بهانه های واهی از جمله آماده نبودن سالن ملاقات و تعمیرات کابین های ملاقات ، منجر به جواب نه ، به خانواده های زندانیان بیمار شده و اجازه ملاقات به آنها را نداده اند.
حتی تا جاییکه بند کارمندان و نگهبانان زندان هم تا آستانه درب وردوی سالنها ، در بسیاری از روزها شاهد اتاقهای 100 نفری می باشد که بدون پتو بروی زمین سیمانی خوابیده اند. در ماه های اخیرا تعداد زندانیان آنقدر زیاد شده است که افراد با جرمهای بسیار ناچیز را که اکثرا جوانهای کم سن و سال تشکیل می دهند به بندهای متادون – حبس ابد و اعدامی ها ارجاء می دهند که بسیاری از زندانیان سیاسی بند سیاسی مجبور به تقسیم غذا و لباس با این مرعوب شده های کم سن و سال هستند تا مبادا در شبهای سرد و تاریک توسط بعضی وکیل بندهای خائن ، معتاد نشده و یا مورد تجاوز جنسی قرار نگیرند.
سمپاشی های صورت گرفته به علت آلودگی بیش از حد محیط و خروجی فاضلاب و جوبهای منطقه بالای شهر تبریز من جمله ولیعصر و باغمیشه که به ورودی آب از چاه های داخل زندان تبریز منتهی می شود هم چاره کار را از مسئولان بی لیاقت زندان بیرون فکنده و بازرسان استانداری هم سر به سازش با مسئولان سپاهی و اطلاعاتی زندان تبریز گرفته اند.
رفتارهای بسیار بد و ناشایست هم از دیگر سرویسهای ارئه شده به زندانیان زندان مرکزی تبریز می باشد که کتک های فیزیکی ، حبس در انفرادی بدون لباس ، دشنام و حرفهای رکیک ناموسی برای ناراحت کردن و پرخاشگر شدن زندانیان که منجر به مجاز اعلام کردن سایر رفتارهای غیر انسانی از طرف وکیل بندها شده و رفتارهای تلافی جویانه شبانه ، بدور از دوربینهای زندان را توجیه می کند.
رشاء و ارتشاء جزء لاینفک مسئولین زندان بوده ؛ خرید و فروش مواد مخدر ، تهدید زندانیان دانشجو ، هویت طلب و سبز های معترض به روند اداره کشور با تهدید زندانیان بندهای متادون ، اعدامی و حبس ابد به وعده و وعیدهای واهی و با اجازه و حتی همکاری و دستور مستقیم نیروهای اطلاعاتی به راحتی صورت می گیرد و کسی را یارای مبارزه با این گروه مافیایی نیست.
ارسال هرگونه لباس ، دارو ، غذا و سایر مایحتاج ضروری از طرف خانواده ها حتی با بازرسی و پیشنهاد رشوه های تطمیع کننده مقدور نمی باشد و حتما باید از بوفه زندان تهیه شود که آنهم حکایت دیگری دارد.
سالنهای شیشه ای اعدامی ها برای آخرین دیدار با اعضای خانواده دارای سه کابین می باشد که هر روز شاهد حداقل 1 تا 3 نفر اعدام به روش سکوی بازشونده می باشد و دیگر خبری از جرثقیل و تماشاچی نیست و بی سر و صدا انجام می شود.

(1) گزارشی از زندان تبریز
http://www.rahesabz.net/story/61126

Advertisements