دوره آموزشی “تکنولوژی و دفاع از حقوق بشر”


 

تکنولوژی و دفاع از حقوق بشر

هم اکنون ثبت نام کنید

دوره آموزشی “تکنولوژی و دفاع از حقوق بشر” بر روی تاکتیک های کنشگری موثر دیجیتال در جنبش های حقوق بشری تمرکز می کند و در این راه به کنشگران ایرانی در زمینه دیجیتال یاری می رساند. این دوره آموزشی کنشگرانی را که از شبکه های اجتماعی و دیگر ابزار دیجیتال همچون فیس بوک، توییتر، تلفن همراه، ویدئو، یوتوب، فروم های آن لاین و وب لاگ استفاده می کنند، آموزش می دهد. این دوره آموزشی همچنین نمونه هایی از جنبش مدنی همراه با ابزار دیجیتال همچون انقلاب مصر 2011 و یا مواردی چون “یوشاهیدی” و “فرانت لاین اس ام اس” را مورد بررسی قرار می دهد. دانشجویان در این دوره با خطرات احتمالی در استفاده از ابزار دیجیتال و راه های کم کردن درجه خطر نیز آشنا می شوند.

جلسه اول – مقدمه

اين جلسه مفهوم دفاع از حقوق بشر را معرفى مى كند و تحول آن در طول دو دهه اخير را ، به ویژه از نظر تشكيلات   اجتماعى و شركت در كمپين هاى حقوق بشر، مرور مى كند. شرکت کنندگان تحول تكنولوژى در قرن گذشته را هم مطالعه مى نمايند و افزارهاى ديجيتال و غير ديجيتال را مقايسه مى نمايند.

جلسه دوم – داستان گویى

اين جلسه روش استفاده از داستان گویى براى توضيح مفاهيم علمى، نقض هاى واقعى حقوق بشر و جلب

توجه بيشتر به آن ها در جامعه را مطالعه مى كند. شرکت کنندگان همچنين در مورد خبرنگارى شهروندى صحبت مى نمايند و آن را با خبرنگارى سنتى مقايسه مى کنند و همین طور راه هاى گوناگون داستان گویى از طريق تكنولوژى ديجيتال را مرور مى نمايند.

جلسه سوم – استراتژى، كمپين ها و تاكتيک ها

اين جلسه برنامه ريزى استراتژيک، ایجاد كمپين و انتخاب تاكتيک را به عنوان عناصر لازم برای موفقیت دفاع از حقوق بشر معرفى مى كند. این جلسه چهارچوب استراتژيک براى تحليل كمپين ها و جنبش ها را ارائه مى كند. اين جلسه تاكتيک هاى مختلف براى سازماندهنده گان و مسائل انتخاب تاكتيک را مطرح مى كند. اين جلسه به طور خاص بر اهداف استراتژيک جنبش تمركز مى كند، چراكه موفقيت و يا ناموفقيت هر تاكتيک بايستى از اين لحاظ مورد ارزيابی قرار بگیرد.

جلسه چهارم – تشخیص دادن پيغام

اين جلسه نتايج دفاع از حقوق بشر در تغییر نظرات ديگران را ارزيابی مى كند و اهميت پيغام به موفقيت هر كمپين را تعيين مى كند. شرکت کنندگان  با افزارهایی آشنا می شوند که برای تحلیل کردن مخاطبان و تشخیص دادن پیغام کمپین مناسب می باشند. این دوره روش های ارتباطی بین فعالان و مخاطبان را هم به ویژه از نظر فناوری اطلاعات مرور می کند.

جلسه پنجم – مهارت های افزارهای مجازی

این جلسه شرکت کنندگان را با افزارهای گوناگون برای برقرار کردن ارتباط با مخاطبان آشنا می کند و مهارت های لازم برای استفاده از این افزارها، از جمله وبلاگ نویسی، عکاسی، و فیلم برداری را ارائه می کند. مسائل توزیع محتوا و حضور در فضای مجازی هم مطرح می شوند. از جمله این مسائل، امنیت کاربر است.

جلسه ششم – مدیریت و سازماندهی

این جلسه روش های ساخت و نگهداری شبکه های اطلاع رسانی، برنامه ریزی، هماهنگی وهمکاری را ارائه می کند. دلایل پیوستن خود به یک جنبش مطرح می شوند و همچنین طرز استخدام، مدیریت و انگیختن داوطلبان. علاوه بر این، این جلسه در مورد فعال دیجیتال و نقش آن در دفاع از حقوق بشر توضیح می دهد. شرکت کنندگان محتوا “ویروسی” را مطالعه می نمایند تا بتوانند با استفاده از شبکه های سازماندهنده، از این شیوه توزیع سود ببرند.

جلسه هفتم – نتیجه معکوس

این جلسه استفاده از فرصت های ناگهانی و حتی تهدیدها توسط جنبش برای به هدف رسیدن آن را مطرح می کند. با مطالعه نمونه های سرکوب که ” نتیجه معکوس” داشته اند، شرکت کنندگان روش استفاده از واکنش جامعه علیه نقض های جقوق بشر را ، هم برای افزایش حمایت از جنبش و هم برای افزایش فشار بر دشمن سرکوبگر، مطالعه می نمایند.

جلسه هشتم – ساختن کمپین

در جلسه نهایی، شرکت کنندگان مفاهیم و مهارت هایی که در طول دوره ارائه شده را به کار می برند تا کمپینی تشکیل دهند. در تشکیل این کمپین، شرکت کنندگان اول یک هدف را تعیین می کنند، مخاطبان خود را مشخص می نمایند، پیغام خود را تشخیص می دهند، شبکه برقرار می کنند و تاکتیک های مناسب انتخاب می نمایند تا از طریق آن شبکه این تاکتیک ها را توزیع نمایند. سپس این کمپین ها مورد مباحثه و ارزیابی قرار می گیرند.

 

Advertisements