از دوران جنینی فرزندتان ، برایش اشعار موزون و کتاب بخوانید


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  کارشناسان معتقداند والدین می توانند برای نوزادان تازه متولد شده نیز کتاب بخوانند. در حقیقت مهم نیست که نوزاد چند ساله باشد. خواندن، فرصت بزرگی است برای در آغوش گرفتن نوزاد و برقراری ارتباط با او.

جالب است که تعدادی از پژوهشگران حتی پیشنهاد داده اند که بعد از ماه ششم بارداری برای جنین خود داستان بخوانید و آوازهای زیبا پخش کنید . زیرا در دوران جنینی کودک می تواند، صدای خارج از شکم مادر را نیز بشنود. به همین جهت پیش نهاد می کنند که با جنین صحبت شود، حتّی می توانید هر روز به مدت سه ماه (ماه ششم تا نهم) روزی سه بار کتاب ساده آهنگین یا قصه آهنگین را با صدای بلند برای او بخوانید. کودک شما در دوره نوزادی با علائمی چون مکیدن های طولانی، تند شدن ضربان قلب و تنفس و … نشان می دهد که این کلام و آوا را قبلاً شنیده است.

کتاب خواندن برای نوزادان به ساختن کلمات نوزادان و تحریک تصورات انها کمک کرده و مهارت های برقراری ارتباط را در نوزاد تقویت می کند. در حقیقت هر چه قدر بیشتر با نوزاد خود از ابتدا صحبت کنید، در پرورش و رشد بهتر نوزاد مفید است.

مطالعات نشان داده است، مهارت های زبان و حتی هوش به تعداد کلماتی که نوزاد هر روز می شنود ارتباط پیدا می کند. همچنین صحبت کردن با نوزاد به او کمک می کند تا سریعتر کلمات را یاد گرفته و مفهوم آنها را درک کند.

در ماه های اول، همانطور که نوزاد صحبت های شما را می شنود به ریتم زبان بیشتر از محتوا توجه دارد. بنابراین زمانی که می خواهید مطلبی را بخوانید هر چیزی را می توانید امتحان کنید، کتابهای کودک، یک مجله و یا حتی یک رمان.

نوزاد شما ممکن است مجذوب عکس های روشن و درخشان داخل کتاب شود. بنابراین تا آنجائیکه می توانید از کتابهای مقوایی عکس برجسته و یا کتابهایی که دارای تصاویر زیادی هستند استفاده کنید. تصاویر رنگارنگ ذهن نوزاد را تحریک کرده و به بیان احساسات او کمک می کند.

نوزادان در این شرایط احساسات خود را با فریاد کشیدن، نزدیک بردن کتاب به سمت دهان و یا پاره کردن صفحات کتاب ابراز می کنند. به همین منظور به والدین پیشنهاد می شود از کتاب هایی که دارای صفحات مقوایی و سنگین هستند استفاده شود. این کار به دوام کتاب کمک بیشتری می کند.

کودک در سن هشت یا نه ماهگی از اشعار کودکانه لذت می برد. در دواز ده تا پانزده ماهگی به عکس های کتاب موقع خواندن شعر و آواز نگاه می کند.

در یک سال و نیم تا دو سال کتاب را ورق می زند و کم کم داستان ها را خوب یاد می گیرد و اگر شما در خواندن کتاب اشتباه کنید او را تصحیح می کند.

اگر بچه شما در این سنین مطالعه را دوست ندارد نگران نشوید، هر بچه ای رشد مخصوص به خود را دارد.

وقتی برای بچه ها کتاب های زیادی را با صدای بلند می خوانید به تدریج می فهمید که آنها از چه چیزی خوششان می آید اگر منصف باشید قبول می کنید که خودتان هم از خواندن داستان ها لذت می برید.

بعضی از فعالیت ها و کارهای جانبی در مطالعه، بیش از خواندن با صدای بلند به رشد فکری کودک کمک می کند نباید انتظار داشت که بچه، هم به شما و هم به کتاب توجه کند همین که شما توجه او را به کلمات وعکس ها جلب کنید احساس رضایت خواهید کرد.

Advertisements